Honda CRV lpg sorunu

0-100 hızlanma 1 saniye...

Honda CRV lpg sorunu

Mesajgönderen Ghost » Pzt May 02, 2011 4:47 pm

2004 model Honda CRV LPG sistemi (BRC LPG sistemi takılalı yaklaşık 16ay olmuş) dahil tüm bakımları yeni yapılmış, araçtan genel olarak diğer CRV sahibi arkadaşlarım gibi çok memnun'un ancak aşağıda sıraladığım sorunlar çıktı. BRC yetkili servici gaz kelebeğini temizletmeni söyledi o zaman sorun kalmazmış ama servis'e gittim CRV nin gaz kelebeğini temizleyip tekrar takınca rolanti falan sapıtıyomuş motor aptal çalışıyomuş, falan filan. Çözümü konusunda bilgisi olan varmı? Aracın LPG sistemini de motoru da defalarca kontrol ettirdim herkes normal çıkıyor.

 Motor soğukken ya da sıcakken LPG de ya da Benzin de rolantinin düzensiz oluşu ve stop etme, hatta bazen hareket halindeyken stop etmesi.
 Sabah ilk çalıştırmada marş basmasına rağmen motorun çalışmaması yada çalıştıktan sonra stop etmesi.
 Motor arıza ışığı yanıyor
 Aracın performansındaki ciddi düşüş özellikle yoluş çıkarken!
 Bazen Motor iyice ısındıktan sonra bu sorunların kesinlikle gerçekleşmemesi (performans düşüklüğü devam ediyor)
 Lpg depo göstergesinin sağlıklı bilgi vermemesi (Gösterge de LPG nin bitmek üzere olduğunu ifade eden ışığın yanıp sönmesi sonucunda denemek için özellikle aldığım 20TL lik (Yaklaşık 9lt oluyor) LPG sonucunda göstergenin yarım depo LPG olduğunu gösterir şekilde ışıklarının yanması)
Kullanıcı avatarı
Ghost
CDM Fan

Re: Honda CRV lpg sorunu

Mesajgönderen `TrOoPeR » Pzt May 02, 2011 6:01 pm

Muhtemelen enjektörle alakalı sıkıntın. Benzer durumları bende yaşadım ilk takıldığında, LPG enjektörü değişince düzeldi.
LPG yi makineye bağlatıp ayarlarını kontrol ettir. Map'i okumayı bilen bi ustaya yaptır bunu, çoğu USTA! boş bakıyo ekrana, sonrada yok bişi diyip yolluyorlar.

Gösterge konusunda yapacak bişi yok gibi, en azından bende öyle, 3 kere değiştirttim farketmedi.
`TrOoPeR
Site Admin
Site Admin

Mesajgönderen citronium » Pzt May 02, 2011 6:57 pm

Honda kullanan ne kadar tanıdğım varsa LPG den sonra sorun yaşadı genelde civic kullanıcısı bu dediklerim, kimi söktürdü kimi gitti teleflex taktırıp çözdü sorunu, ama sorun markada değil sanırım montaj ve maplerden kaynaklanıyor. Göstergenin şimdilik çözümü yok.
Kullanıcı avatarı
citronium
CDM

Mesajgönderen ice » Pzt May 02, 2011 8:30 pm

Emre stop etme ve aptal calışması subap ayarı istemesinden kaynaklanıyor.10.000 km de bir subap ayarı yaptirirsan bu sorunların hiçbirini yasamazsın hemde az yakar..Kelebeği ben temizlettim I'sini bilen yaparsa hiçbir sorun çıkmıyor.Gösterge hatası da Samandıra'dan kaynaklanıyor ve çözümü yok gibi idare et.Bu arada kıyaslama için söyleyeyim 60 tl gazla sehir için de dip gazla 250 km yapıyorum...Sistem de çakma atiker ve takıldığından beri hiç ellenmedi...
Kullanıcı avatarı
ice
Site Admin
Site Admin

Mesajgönderen Doğukan » Sal May 03, 2011 12:30 am

Honda'da lpg li aracın hakkı 10k km dir

Ha keza devirli Honda motorlarının da 5k da subap ayarı yapılması makbuldür :)
Kullanıcı avatarı
Doğukan
CDM Guru

Mesajgönderen AyKıRı » Sal May 03, 2011 8:09 am

Honda'da subaplar hidrolik iticili değil mi?Neden sürekli ayar gerekiyor onu anlayamadım.

Lpg olayına genelde en iyi uyum sağlayan motorlar Fiat ve Toyota motorları sanırım.
AyKıRı
CDM

Mesajgönderen Sovalye » Sal May 03, 2011 9:16 am

senin sorunun bence yazılım gibi duruyor. bizim 306da da aynı sorunları yaşamıştık sabah çalıştıgında zırt pırt stop ediyordu. en son cok cok ugrasarak (yazılımıyla) hallettiler ama o halledildiği durumda bile bazen cok nadir aynı sorunları tekrar ediyordu. belki başka bir ayarın da eksiktir ama bence yazılımını duzgun bir ustaya yaptırmalısın..

konu ile ilgili olarak bişi merak ediyorum.
bizim şirkette bir arkadasın crv si var. gecen onunla konustum sehir içinde 15 litre yakıyor dedi.(ki forumlarda da bunu yazıyor.) Lpg ile kac litre yakıyor(genelde %15 daha fazla tuketmesi lazım) crv ile lpg pek karlı gozukmuyor gibi. ilginc .. doğan sende de mi crv var. senin yakıt durumu ne alemde..
Kullanıcı avatarı
Sovalye
CDM Prof.
CDM Prof.

Mesajgönderen `TrOoPeR » Sal May 03, 2011 9:48 am

Arabayı aldığımda ilk depo ile benzin tüketimini hesaplamıştım. 0.465kr yakıyordu. 2010 Aralık ayı benzin fiyatları ile!

Şu an LPG ile şehir içi kullanımda 0.26kr yakıyorum (80TL / 310Km.).
Buda 12Litre demek oluyor.

Edit:
Evet bende de CR-V var bu arada. :)
2005 model 57.000km'de aldım Aralık ayında.
`TrOoPeR
Site Admin
Site Admin

Mesajgönderen Sovalye » Sal May 03, 2011 9:53 am

`TrOoPeR yazdı:Arabayı aldığımda ilk depo ile benzin tüketimini hesaplamıştım. 0.465kr yakıyordu. 2010 Aralık ayı benzin fiyatları ile!

Şu an LPG ile şehir içi kullanımda 0.26kr yakıyorum (80TL / 310Km.).
Buda 12Litre demek oluyor.

Edit:
Evet bende de CR-V var bu arada. :)
2005 model 57.000km'de aldım Aralık ayında.

hayırlı ugurlu olsun.
aralık ayı fiyatlarını tam hatırlamıyorum ama sanki lpg ile senin tuketimin dusmuş gibi gorunuyor. atıyorum benzinde 14 litre iken lpg de 12 litre :) 0,465 lira ciddi bir rakam cunku..
Kullanıcı avatarı
Sovalye
CDM Prof.
CDM Prof.

Mesajgönderen Ghost » Sal May 03, 2011 10:36 am

ice yazdı:Emre stop etme ve aptal calışması subap ayarı istemesinden kaynaklanıyor.10.000 km de bir subap ayarı yaptirirsan bu sorunların hiçbirini yasamazsın hemde az yakar..Kelebeği ben temizlettim I'sini bilen yaparsa hiçbir sorun çıkmıyor.Gösterge hatası da Samandıra'dan kaynaklanıyor ve çözümü yok gibi idare et.Bu arada kıyaslama için söyleyeyim 60 tl gazla sehir için de dip gazla 250 km yapıyorum...Sistem de çakma atiker ve takıldığından beri hiç ellenmedi...

Neyini bilen anlamadım cücü?
Kullanıcı avatarı
Ghost
CDM Fan

Mesajgönderen Ghost » Sal May 03, 2011 10:38 am

O zaman gaz kelebeğini temizlettiricem, subab ayarlarını yaptırıcam ve hala sorun devam ederse enjektörleri değiştirttiricem bende +-75TL ile 220km falan gidiyor yanlış hesaplamadıysam
Kullanıcı avatarı
Ghost
CDM Fan

Mesajgönderen `TrOoPeR » Sal May 03, 2011 10:45 am

2 Aralık'da 195TL. yakıt almışım, ite kaka 420km yol gittiğimide gayet net hatırlıyorum.
Hatırlayamadığım şey ise litre fiyatı, o da eminim nette bi yerlerde bulunur.
`TrOoPeR
Site Admin
Site Admin

Mesajgönderen Ghost » Sal May 03, 2011 11:09 am

`TrOoPeR yazdı:2 Aralık'da 195TL. yakıt almışım, ite kaka 420km yol gittiğimide gayet net hatırlıyorum.
Hatırlayamadığım şey ise litre fiyatı, o da eminim nette bi yerlerde bulunur.

Yuh nasıl bir tüketimdir yaw
Bu arada Doğan şu vites meredinin ortasında bir düğme varya O/D mi ne yazıyor o ne işe yarıyor? Bir iki denedim motor freni falan yapıyor ona bastığımda ne iştir bu düğme hemşo?
Kullanıcı avatarı
Ghost
CDM Fan

Mesajgönderen ice » Sal May 03, 2011 11:14 am

Ghost yazdı:
ice yazdı:Emre stop etme ve aptal calışması subap ayarı istemesinden kaynaklanıyor.10.000 km de bir subap ayarı yaptirirsan bu sorunların hiçbirini yasamazsın hemde az yakar..Kelebeği ben temizlettim I'sini bilen yaparsa hiçbir sorun çıkmıyor.Gösterge hatası da Samandıra'dan kaynaklanıyor ve çözümü yok gibi idare et.Bu arada kıyaslama için söyleyeyim 60 tl gazla sehir için de dip gazla 250 km yapıyorum...Sistem de çakma atiker ve takıldığından beri hiç ellenmedi...

İsini bilen düzgün bir usta.Araban çok yakıyor dediklerimi yaptir hem düzelecek sorunların hemde az yakacaksın.Viteste ki o düğme roketleme diye tabir edilen mekanizma,istediğin de vites yükseltmeni yada daha yüksek devir çevirmeni saglar.Doğan ben arabayı ilk aldığım da 170 tl idi yanılmıyorsam deponun fullenmesi 490 km yapmıştım.
Kullanıcı avatarı
ice
Site Admin
Site Admin

Mesajgönderen Ghost » Sal May 03, 2011 11:23 am

ice yazdı:
Ghost yazdı:

İsini bilen düzgün bir usta.Araban çok yakıyor dediklerimi yaptir hem düzelecek sorunların hemde az yakacaksın.Viteste ki o düğme roketleme diye tabir edilen mekanizma,istediğin de vites yükseltmeni yada daha yüksek devir çevirmeni saglar.Doğan ben arabayı ilk aldığım da 170 tl idi yanılmıyorsam deponun fullenmesi 490 km yapmıştım.

Yarın yetkili servise götürücem kontrole orada yaptırırım olmadı hepsini
Kullanıcı avatarı
Ghost
CDM Fan

Mesajgönderen `TrOoPeR » Sal May 03, 2011 11:44 am

Emre iyi bir ustan varsa boşa servise gidip parçalanmana gerek yok.
Servisin yaptığını dışarıda 3/1 fiyatına rahatlıkla yaptırıyorsun...
`TrOoPeR
Site Admin
Site Admin

Mesajgönderen subZero » Sal May 03, 2011 12:00 pm

Honda'da LPG ile 100 bin km.yi devirdim, Honda'da LPG olmazmış falan diye boşa atıp tutmayın, sorun yaşamadım çünkü ;) Çoğunuzun altında ki araçlar standart halleriyle sorunsuz 100 bin km. yapamıyorlar, benim aracım LPG ile 215 bin km.de şu anda :b Bir Civic kullandık LPG ile hiç sorunsuz, şu anda 2 HR-V var yine LPG.li sıfır sorun... Bir sürü CR-V var arkadaşlarımda hepsi LPG.li...

Emre benzinde de sorun yaşadığına göre başka problemlerin var. Ateşlemeyi kontrol ettir en başta, sabah çalışmama ve performans düşüklüğü bununla ilgili muhtemelen. Supap ayarının yanında, boğaz kelebek temizliği ve ayarı iyi olur. Oksijen sensörlerinde de sorun var gibi, onlara da baktır; motor arıza lambası genelde ondan yanar. Aracın benzinde dört dörtlük çalışsın sonra LPG.ci ye git ;) Gösterge konusuna takılma hepsi öyle, bir süre sonra kaç liraya kaç km yapacağını ezberliyorsun. LPG aldığında sıfırla tripmetreyi yeterli ;)
Kullanıcı avatarı
subZero
CDM Prof.
CDM Prof.

Mesajgönderen Ghost » Sal May 03, 2011 3:41 pm

`TrOoPeR yazdı:Emre iyi bir ustan varsa boşa servise gidip parçalanmana gerek yok.
Servisin yaptığını dışarıda 3/1 fiyatına rahatlıkla yaptırıyorsun...

Serviste kontrol ettiricem sadece maliyetleri biliyorum giydiriyolar güzelinden
Kullanıcı avatarı
Ghost
CDM Fan

Mesajgönderen Ghost » Sal May 03, 2011 3:42 pm

subZero yazdı:Honda'da LPG ile 100 bin km.yi devirdim, Honda'da LPG olmazmış falan diye boşa atıp tutmayın, sorun yaşamadım çünkü ;) Çoğunuzun altında ki araçlar standart halleriyle sorunsuz 100 bin km. yapamıyorlar, benim aracım LPG ile 215 bin km.de şu anda :b Bir Civic kullandık LPG ile hiç sorunsuz, şu anda 2 HR-V var yine LPG.li sıfır sorun... Bir sürü CR-V var arkadaşlarımda hepsi LPG.li...

Emre benzinde de sorun yaşadığına göre başka problemlerin var. Ateşlemeyi kontrol ettir en başta, sabah çalışmama ve performans düşüklüğü bununla ilgili muhtemelen. Supap ayarının yanında, boğaz kelebek temizliği ve ayarı iyi olur. Oksijen sensörlerinde de sorun var gibi, onlara da baktır; motor arıza lambası genelde ondan yanar. Aracın benzinde dört dörtlük çalışsın sonra LPG.ci ye git ;) Gösterge konusuna takılma hepsi öyle, bir süre sonra kaç liraya kaç km yapacağını ezberliyorsun. LPG aldığında sıfırla tripmetreyi yeterli ;)

Tamamdır, serviste bilgisayardan bir baksınlar ona göre hareket edicem. Bujiler iyi durumda en fazla 5000km yapmış daha yağ, yağ filtresi ve hava filtresi de tamam.
Kullanıcı avatarı
Ghost
CDM Fan

Mesajgönderen subZero » Sal May 03, 2011 10:52 pm

CR-V.de ki sistemi bilmiyorum ama HR-V.de distributor var mesela ve nem yapabiliyor, yaptiginda da sogukken bahsettigin sacmaliklar olabiliyor, bunu da degerlendir, distributor varsa actirip kontrol ettirmende fayda var...
Kullanıcı avatarı
subZero
CDM Prof.
CDM Prof.

Sonraki

Dön Teknik & Modifiye

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir